250R080U
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 33 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 60 VDC
Series : 250R
Lead Spacing : 5.1 mm
Current Rating - Max : 3 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.08 A
Trip Current : 0.16 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 60V/250V .080A TELECOM