LVR055K-2
Shenzhen Yudatong Trading Co., Ltd.
Contact Now
LVR055K-2
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 1.45 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 240 VAC
Series : LVR
Lead Spacing : 5.8 mm
Current Rating - Max : 7 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.55 A
Trip Current : 1.25 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 265V 20AWG Lead.55A