VLR175UF
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Strap
Resistance : 0.031 Ohms
Termination Style : Axial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 12 VDC
Series : VLR
Current Rating - Max : 100 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 70 C
Hold Current : 1.75 A
Trip Current : 4.2 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC 1.75A 12V 100A Imax