72R160XF
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.22 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Maximum Voltage : 72 VDC
Series : 72R
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 1.6 A
Trip Current : 3.2 A
Manufacturer : Littelfuse
Description : Resettable Fuses - PPTC PTC POLYFUSE RADIAL 72V 1.60A