PTR060V0300-TR
Shenzhen Yudatong Trading Co., Ltd.
Contact Now
PTR060V0300-TR
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 0.06 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 60 V
Series : PTR060V
Lead Spacing : 10 mm
Current Rating - Max : -
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 3 A
Trip Current : 6 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC PPTC 60V 3.0A Radial